SON YORUMLAR

 • Osman FATSA
  Blog kurmasını Bilmeyen ve Para sıkıntısı çeken arkadaşlara yararlı bir bilgilendirme olmuş.Eline Sağlık

ETİKETLER

BLOG

 • Dünden bugüne alışverişi etkileyen en önemli gelişmeler

  Tüm el aletlerinizi içinde hiçbir bölmesi olmayan herhangi bir çanta içine koyduğunuzu düşünün. Tornavidalar, dübeller, anahtar takımları, penseler ve çivi, vida gibi nesneler çanta içinde karmakarışık bir çanta içinde zaman kaybı yaratır. Takım çantaları bu anlamda iyi bir organizasyon yapar. Profesyonel yapı işleri ve evdeki basit tamir işleri titizlik isteyen, kimi zaman da acele bitirilmesi gereken işler odluğu için el aletlerinin kolay ulaşılabilir şekilde taşınması gerekir. 

  Taşıma çantaları ihtiyaca göre farklı ebat ve özelliklerde olabilmektedir. Örneğin atölyenizdeki el aletleriniz için bir düzenleyiciye ihtiyacınız varsa çekmeceli ve tekerlekli bir atölye dolabı işinize yarayacaktır. Evinizde bulundurduğunuz ekipmanlarınız için el aletlerinin kapsamına ve sayısına bağlı olarak sac ya da plastik malzemeden üretilmiş takım çantalarını tercih edebilirsiniz.

   

  Takım çantasına hangi el aletlerini koyacaksınız?

  Tadilat işlerinde kullanılan birçok el aleti takım çantasında yer alabilir. Penseler, keskiler, tornavidalar, allenler, anahtar takımları, çakma anahtarlar, lokmalar, çekiçler ve makaslar profesyonel olsun ya da olmasın yapı işlerinin bir numaralı aletleridir. El aletlerinin dışında takım çantasında bulunması gereken bir de küçük parçalı nesneler vardır; farklı boyda çivi ve vidalar, her vida tipine uygun dübel çeşitleri, koli bandı, kablo bandı, hızlı yapıştırıcılar, metre gibi genel hırdavat malzemeleri de eksiksiz bir takım çantası oluşturmak isteyen kişilerin mutlaka sahip olması gereken nesnelerdir. 

  Takım çantaları tamir türüne göre de oluşturulabilir. Örneğin; su tesisatı ile ilgili işler söz konusu ise çantada çatlak boruların tespitini kolaylaştıran bir gözlem kamerası ve boru anahtarı bulundurulmalı; ahşap işleri söz konusuysa akülü ya da elektrikli testere ve yedek testere bıçakları, gerekiyorsa zımpara makinesi ve yedek zımpara tabanları da yer almalıdır. 

   

  Düzen ve kolaylık

  Taşıma çantaları neyin nerede olduğunu her an bilmeniz ve tamir işlerinde tam donanımlı olabilmeniz için önemlidir. Taşıma çantası sayesinde zamanınızı ve enerjinizi çanta içinde ekipmanlarınızı ararken harcamaz, aletler, aksesuar ve diğer gereksinimler için özel tasarlanmış esnek eklentiler ile ihtiyacınıza uygun çanta düzeninizi oluşturabilirsiniz. Yüksekliği 40, genişliği 45 santimetre olan taşıma çantalarını, çanta modeline uygun ölçülerde üretilmiş alüminyum taşıma arabaları ile rahat taşıma kolaylığıyla dilediğiniz yere götürebilirsiniz. 
   

  DEVAMINI OKU
 • Bir reklam ajansı e-ticaret işinizi geliştirmenizde size nasıl yardımcı olabilir?

   

  Evinizin kırılan ve dökülen yerlerini onarmak ya da dekorasyondaki trendleri uygulamak için yapılan işler tadilat olarak tanımlanıyor. Bir duvarı kırmak ya da tablo için duvarda delik açmak, dolap boyunu kısaltmak ya da fayans aralarına silikon çekmek gibi daha birçok konuyu kapsayan tadilat işleri, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle oldukça pratik bir hale geldi. Sıradan tornavidalara alternatif olarak geliştirilen akülü vidalamalar, zorlu malzemeler üzerindeki delme işini kolaylaştıran darbeli matkaplar, beyaz silikonun görüntüsünü sevmeyenler için bir alternatif; şeffaf silikon, kol gücünü devre dışı bırakan akülü zımparalar gibi ev tadilatında en çok tercih edilen ve hayatı kolaylaştıran hırdavar malzemelerini tanıyabilirsiniz:
   

  Matkap

  Elektrikli ya da akülü olarak tercih edebileceğiniz matkaplar, delici özelliğinin yanında vidalama ve kırıcı özellikte de olabiliyor. Bu konuda seçiminizi yapmadan önce genellikle evinizde gereken tadilat işlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Özellikle uygulama yapılacak malzemenin sağlamlığı matkap seçiminde önemli yer tutar. Beton duvar, çelik gibi malzemelerde delme ve vidalama yapabilmek için ileri-geri hareketle darbe yapabilen akülü darbeli ya da elektrikli darbeli matkapları tercih edebilirsiniz. Darbesiz matkap satın alacağınız zaman aletin farklı malzemeler üzerindeki delme çapı özelliğine bakabilir, böylece darbe olmadan elde edeceğiniz verimi aşağı yukarı bir hesaplamayla öğrenebilirsiniz. 
   

  Akülü Vidalama

  Ev yenileme işine girdiyseniz tadilatta çok sık vida sökme ve vida takma işi yapacaksınız demektir. Seri vidalamalarda klasik tornavidalardansa akülü vidalama aletleri işin hızlı ve fazla yorgunluk yaşamadan tamamlanmasını sağlar. Evde tadilat dekorasyon ya da eşya montajı gibi detaylı konular kapsamında yapılıyorsa dolap kapaklarının takılması, kapı kollarının değişimi, eşya sabitleme işleri, mobilya montajında çok sayıda vidalama yapılması gerekecektir. Özellikle ince yapılı ve açılı vidalamalar ayarlanabilir kafa pozisyonları sayesinde dolap içi köşe bağlantıları gibi ulaşılması zor yerlerde hayatı kolaylaştıran özelliktedir.
   

  Çapraz Çizgili Lazer Nivo

  Bir evde tadilat yapılıyorsa ve tadilatın kapsamında banyo ve mutfak fayanslarının değişmesi de söz konusuysa, çapraz çizgili lazer nivolar bu tür işlerde bir numaralı yardımcıdır. Lazer teknolojisiyle hassas hizalama yapabilen bu cihazlar; dolap montajı, duvar ve zemin fayans döşeme işlemi, duvar kağıdı döşenmesi gibi tadilat ve dekorasyon işlerinde minimum hata ile kusursuz ve daha az maliyetli işlerin ortaya çıkmasını sağlar. 
   

  Zımpara, Silikon ve diğer malzemeler

  Tadilatın yardımcı elemanları arasında sayılabilecek zımpara, silikon vb. hırdavat malzemeleri kusursuz işlerin ortaya çıkmasında önemli bir yere sahiptir. Zımpara makinesi ile ahşap yüzeylerde pürüzsüzlüğü elde edebilir, şeffaf silikon ile banyo ve mutfak dekorasyonunu bozmadan su sızıntılarını önleyebilir, kablo kanalları ile dağınık kablo görüntüsünü ortadan kaldırabilirsiniz.

   

  DEVAMINI OKU
 • 2016’da öne çıkması beklenen e-ticaret kategorileri

  Profesyonel yapı işlerinde, evdeki basit tadilat işlerinde ve hobi işlerinde matkaplar, delme ya da var olan deliği genişletmede hayatı kolaylaştıran el aletleri arasında yer alıyor. Kullanım alanı böylesine geniş olan matkapları, darbeli ve darbesiz, elektrikli ve akülü olmak üzere farklı özelliklerde piyasada bulabilmek mümkün. Matkaplardaki ihtiyaca yönelik ürün çeşitliliği arttıkça seçim yapmak da zorlaşıyor. 

  Matkaplardaki bu ihtiyaca yönelik artan ürün çeşitliliği arasında seçim yapmak da kimi zaman zorlaşıyor ve kararsız kalınabiliyor. Bu durumda matkaplar hakkında bazı temel bilgilere sahip olmak, hangi tür matkabın hangi tür işlerde kullanılabileceğini bilmek hırdavat alışverişi sırasında size yardımcı olacaktır. 

  Hırdavat alışverişinizde satın alacağınız matkap ile hangi tür malzemelerde delme işlemi yapacağınızı ve amacınızı önceden belirlemeniz sizi en doğru seçime yönlendirecektir. 
   

  Neden darbeli matkap almalısınız?

  Darbeli matkaplar darbe mekanizmasına sahiptir. Bu, çalışırken dönme işlevinin yanında ileri-geri hareketle malzemeye darbe uygulayarak delme işlemini kolaylaştıran bir özelliktir. Eğer delme işlemi gerçekleştireceğiniz zemin dayanıklı bir beton ya da metal malzemeyse darbeli matkap tercih edebilirsiniz. Hem profesyonel işlerde hem de evdeki basit tadilatlarda kullanılabilecek, farklı watt gücünde darbeli matkap çeşitleri bulabilmek mümkündür. Örneğin; 36 V akü gerilimli dakikada 1800 devir yapabilen ve yine dakikada 27.000 darbe uygulayabilen bir darbeli matkapla ahşap ve metalde en zor vidalama ve delme uygulamaları yapabilirsiniz. Ya da 18 V akü gerilimli dakikada 900 devir ile 5.000 darbe uygulayabilen bir darbeli matkapla evinizdeki basit kırma, delme ve vidalama işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. 
   

  Neden darbesiz matkap almalısınız?

  Darbesiz matkaplar dönerek delme işlemi yapar, darbe uygulamaz. Ancak yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla da dayanıklı bir taş duvarda ya da metal malzemede de delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz. Dakikada 1300 devir yapabilen bir darbesiz matkapla ev işlerinde, dakikada 3800 devir yapabilen bir darbesiz matkapla ahşap ve metaldeki işlerinizde yüksek verim alabilirsiniz. 

  Genellikle evlerdeki basit delme ve vidalama işlerinde sıklıkla kullanılan darbesiz matkabınızı, cihazın devir sayısını ve tork kademelerini dikkate alarak seçebilirsiniz.
   

  Matkap akülü mü, elektrikli mi olmalı?

  Elektrikli ve akülü matkaplar arasındaki tek fark, elektrikli aletlerin elektrik bağlantısı ile kullanılması, akülü aletlerin şarj edilerek kullanılmasıdır. Akülü el aletleri priz ve kablo derdi olmadan kullanılabildiği için daha kullanışlıdır. Elektrik kesintilerinde ya da elektrik bağlantısının kesilmesi gereken çalışma ortamlarında LED ışık özellikli akülü matkaplar, işinizi tamamlayabilmeniz açısından size kolaylık sağlar. Akülü matkapların aküleri uzun süre dayanacak şekilde tasarlandığından tadilat işleriniz yarım kalmayacaktır. Akü takibi yapmak yerine elektrik kullanımını tercih ediyorsanız, elektrikli darbeli ya da darbesiz matkapları, pratik bir kulanım sağlamak istiyorsanız akülü darbeli ya da darbesiz matkapları tercih edebilirsiniz.

  DEVAMINI OKU
Scroll